V súčasnosti 90-percentný balík vlastní finančná skupina Penta, zvyšných 10-percent je v rukách Slovenských elektrární. Penta získala svoj podiel za 2,01 miliardy korún. Nemenované zdroje SME potvrdili, že Penta teraz rokuje o jeho predaji za šesť miliárd a kupcom majú byť zatiaľ stále štátne Slovenské elektrárne.
Rokovania prebiehajú
Obe strany - Penta aj Slovenské elektrárne vzájomné rokovania nepopierajú. "Spoločnosť Enel, ako budúci majoritný akcionár Slovenských elektrární nás požiadal, aby sme za účelom usporiadania akcionárskych vzťahov v spoločnosti Paroplynový cyklus, iniciovali rokovania s jeho majoritným akcionárom o kúpe 90-percent akcií paroplynu, alebo o predaji 10-percent akcií vo vlastníctve elektrární súčasnému majoritnému akcionárovi," povedal hovorca elektrární Rastislav Petrech.
Rovnako reagovala aj hovorkyňa Penty. "Boli sme oslovení Slovenskými elektrárňami. Je možné hovoriť o dvoch alternatívach - buď o predaji 90-percentného podielu elektrárňami ,alebo kúpe 10 percent Pentou," povedala Andrea Straková z Penty. Hovoriť o cene oboch alternatív považuje za predčasné. Penta pritom ešte začiatkom roka tvrdila, že paroplyn nepredá a považuje ho za dlhodobú investíciu.
Kúpa paroplynu elektrárňami by mohla vyriešiť problém so zmluvou medzi elekrárňami a paroplynom o dodávke elektrickej energie, ktorá je pre elektrárne nevýhodná. Dlhodobá a nevypovedateľná zmluva totiž paroplynu zaručuje do roku 2013 odber elektriny za netrhové a nadštandardne vysoké ceny. Podľa odhadov vládneho materiálu predloženého ministerstvom hospodárstva je strata pre elektrárne z plnenia tejto zmluvy minimálne sedem miliárd korún. O vypovedanie tejto zmluvy má záujem aj budúci väčšinový vlastník elektrární firma Enel, ktorá vyhrala v tendri na privatizáciu Slovenských elektrární.
Zrušenie nevýhodných zmlúv si Enel kládol ako jednu z podmienok pri privatizácii, neskôr ju vypustil, za elektrárne však ponúkol nižšiu cenu.
Ak by sa paroplyn dostal celý do rúk Pente, nie je pravdepodobné, že by sa tým vyriešil problém nevýhodnej zmluvy.
Nezodpovedané otázky
Emília Sičáková-Beblavá z Transparency International Slovensko si nemyslí, že takáto transakcia spätného predaja je v poriadku. "Ak sa už prijalo rozhodnutie predať elektrárne, je známy ich vlastník, ako aj dohodnutá cena, ktorá sa formovala v súťaži viacerých uchádzačov, nezdá sa byť vhodné teraz prijímať tieto typy rozhodnutí. Jednak sa môže spochybniť transparentnosť predaja elektrární, napríklad na aké aktíva sa viazala cenová ponuka. Okrem toho už vybraný konkrétny vlastník najlepšie bude vedieť, čo sa mu vyplatí kúpiť a za akých podmienok," myslí si Sičáková-Beblavá. "Ak by k takejto aktivite predsa len došlo, zástupcovia Fondu národného majetku a ministerstva hospodárstva nám dlhujú odpoveď a nesú osobnú zodpovednosť za to, ako privatizaciu elektrární a paroplynu koordinovali a manažovali a aké benefity z toho vo finále získali pre štát," dodáva.
Kúpu 90-percent paroplynu by okrem predstavenstva elektrární musela schváliť aj dozorná rada. V nej sedia nominanti FNM a ministerstva hospodárstva. Jedným z nich je podľa internetovej stránky elektrární aj Daniel Végh, ktorý je okrem člena dozornej rady aj predsedom Výkonného výboru FNM. Výbor vo februári minulého roka schvaľoval predaj 90-percent paroplynu Pente za dve miliardy korún.
Ako sa privatizoval Paroplynový cyklus
Tender na Paroplynový cyklus vyhlásili v novembri roku 2003. Cenové ponuky podalo šesť spoločností, najlepšiu nemecký E.ON (vlastník Západoslovenskej energetiky) 2,386 miliardy korún. Jeho ponuka však obsahovala viaceré podmienky, ktoré privatizačná komisia vyhodnotila ako neprijateľné. Alternatívna ponuka E.ON-u bez podmienok znela na 2,203 miliardy korún. Výberová komisia vo februári 2004 odporučila za víťaza tendra spoločnosť PPC Holding (100-percentná dcérska spoločnosť VSŽ vlastnená Pentou), ktorá ponúkla 2,011 miliardy korún.
Minister hospodárstva Pavol Rusko ešte pred ukončením privatizácie tender spochybnil, keď vyhlásil, že "predaj je nasmerovaný do rúk istej finančnej skupiny".
Podľa vládneho materiálu "Analýza postupu privatizácie Paroplynového cyklu" predloženého ministerstvom hospodárstva boli ponúknuté ceny "neprimerane nízke a návratnosť investície vybraného záujemcu neprimerane krátka." Dôvodom je zmluva so Slovenskými elektrárňami, ktorá ich až do roku 2013 zaväzuje vykupovať dohodnuté množstvo elektriny vyrobené Paroplynovým cyklom za pevné ceny prevyšujúce trhové.
Straty elektrární z tejto zmluvy sú bez zohľadnenia inflácie a vývoj cien plynu minimálne 7 miliárd korún. Ak by elektrárne zmluvu neplnili, musia uhradiť paroplynu fixné náklady. Strata je v tomto prípade ešte vyššia - 7,7 miliardy korún. To robí investíciu do paroplynu bezrizikovým podnikaním. Analýza ministerstva hospodárstva tvrdí, že cena za paroplyn by sa mala odvíjať minimálne od týchto súm. (tc)